Grožis ir spinta

Minimalizmas mano spintoje: paatviravimas apie stiliaus paieškas

Dar prieš KonMari apverčiant visų fashionistų spintas ir paliekant didžiulių drabužinių gamintojus be darbo, domėjausi minimalizmu, yapč kalbant apie drabužius ir stilių. Stipriausiai jis mane užkabino pabaigus studijas, kai gyvenime buvau gan neužtikrintoj būsenoj – išsiskyriau su ilgamečiu draugu, kuriam laikui persikrausčiau atgal pas tėvus, sugalvojau viską mesti ir metams iškeliauti savanorystei į Rumuniją. Norėjau keliauti po pasaulį, atrasti naujus dalykus ir atrodė, kad kalnas turimų drabužių tam tik trukdo.

Minimalizmas spintoje tuomet man siejosi su laisve – keliauti, mažiau galvoti apie tai, kiek kilogramų svers mano lagaminas ar kaip dažnai teks skalbti skalbinius. Su laiku mano požiūris į stilių ir į drabužius keitėsi: nuo minimalizmo peršokau prie emocinio apsipirkinėjimo (kurį tuomet mokiausi suvaldyti), mezgimui tapus mano hobiu ėmiau kitaip vertinti drabužių kokybę ir tai, kuo užpildau savo spintą. Tad šiandien noriu šiek tiek papasakoti apie savo stiliaus paieškas ir nuo jų neatsiejamą minimalizmo siekį.

1 etapas: Turėti kuo mažiau

2017-aisiais dar prieš pasiruošdama metams Rumunijoje jau žinojau, kad man neprireiks daugiau nei vieno lagamino. Tuo metu skaitydavau The Minimalists ir Be More With Less tinklaraščius bei pati siekiau, jog mano spintoje esančių drabužių skaičius neviršytų tam tikros ribos. Tuo metu man ne itin rūpėjo mano derinių visuma – mėgau geltoną spalvą ir ilgus gėlėtus sijonus, bet svarbiausia buvo tai, jog jausčiausi patogiai. Norėjau praleisti kuo mažiau laiko galvodama, ką apsivilkti bei neapsikrauti daiktais.

Nusprendžiau išsikelti sau iššūkį ir išbandyti Project 333, kurio idėja – visą sezoną (t.y. tris mėnesius) vilkėti tik 33 drabužius (įskaitant batus, rankines ir lauko drabužius). Deja, neiššisaugojau nuotraukų iš to meto, bet mano aprašymą kaip sekėsi išsirinkti drabužius galite rasti užsukę pas Debesylą.

Manau, kad eksperimentas buvo tikrai vykęs. Nusistačius tokį konkretų apribojimą – 33 drabužiai sezonui ir ne daugiau – iš tiesų galėjau lengviau keliauti, praleisti mažiau laiko užsiimdama skalbiniais ir, galų gale, nemažai sutaupyti! Didžiausia problema, su kuria susidūriau šio eksperimento metu – jei kas nors suplyšdavo (pvz.: sportbačiai) turėdavau labai sparčiai įsigyti alternatyvą, nes turint tiek mažai drabužių, kiekvienas iš jų turi savo paskirtį ir yra dažnai naudojamas bei reikalingas. Tad kartais tekdavo įsigyti naują daiktą vien todėl, kad man jo reikėjo greit, bet neskyrus pakankamai laiko atrasti geriausią variantą.

2 etapas: Turėti mažai, bet kokybiškai

Antroji minimalizmo banga mano spintoje man siejasi su kelių Youtube kanalų išpopuliarėjimu, kuriuos žiūrėjau ir kurių patarimais žavėjausi. Pagrindinis dėmesys – neutralių spalvų drabužiams, kuriuos lengva derinti prie visko. Pasipylė daugybė vaizdo įrašų, lyginančių skirtingų prekės ženklų baltus marškinėlius ir siekiančių atrasti tuos tobulus. Susidomėjau spintos kapsulės idėja – drabužių gali būti nedaug, bet visi jie turi dėrėti tarpusavyje. Geltonas palaidines mano spintoje ėmė keisti juodi ir balti marškinėliai. Tuo metu mano gyvenime ir vėl vyko pokyčiai: persikrausčiau į Estiją, pradėjau naują darbą. Ėmiau mažiau keliauti, tad nebebuvo taip svarbu turėti konkretų skaičių drabužių, be to, darbas ofise įpareigojo rengtis kiek oficialiau.

Šiuo metu bandžiau susikurti idealią stiliaus kapsulę. Ėmiau daugiau dėmesio kreipti į kokybę ir drabužių stilių. Vis dėlto, nors mano spinta prisipildė neutralių spalvų drabužiais, kurie turėjo tapti jos pagrindu, nesidžiaugiau rezultatu. Darbe vilkėjau tvarkingus kostiumėlius, o laisvalaikiu lįsdavau į treningus, nes visiškai nesinorėjo būti su gražiu, bet nepatogiu švarku. Ėmiau leisti daugiau pinigų pirkdama tai, ką mano manymu turėčiau turėti, nepakankamai atsižvelgdama į tai, ką man patinka vilkėti ar kokiomis veiklomis dažniausiai užsiimu. Noras turėti minimalią spintą ėmė konkuruoti su noru turėti idealią spintą. Be to, man trūko spalvų!

3 etapas: Turėti tiek, kiek reikia ir tik tai, kas tinka

Pastebėjau, jog vis dažniau imu pirkti drabužius ne todėl, kad man kažko trūksta, o todėl, kad noriu save pradžiuginti, pasikelti nuotaiką. Toks emocinis pirkimas tikrai nėra geras įprotis visų pirma, išlaidų prasme, taip pat – tikrai nepadeda susikurti stilių, greičiau jau – chaosą spintoje.

Ėmiau kiek daugau skaityti apie spalvų teoriją, stiliaus principus, drabužių pasirinkimą pagal savo kūno sudėjimą ir tipą. Maždaug tuo pačiu metu atradau ir mezgimą, kas prisidėjo prie mano susidomėjimo skirtingais audiniais ir jų savybėmis. Šios žinios padėjo geriau suprasti, kodėl kai kurias palaidines nemalonu dėvėti, kodėl ne visos kelnės pagražina figūrą bei kodėl kartais net ir apsivilkus mezgtinį man šalta.

Pastebėjusi, jog visiškai kitas jausmas vilkint natūralius audinius (vilną, liną, šilką) paprasčiausiai nebenorėjau eiti į greitos mados parduotuves ir pakloti 30 eurų už “plastikinį” megztinį – jau geriau išleisti tuos pinigus siūlams ir pačiai pasigaminti kažką išties kokybiško. Dėvėtų drabužių parduotuvėse ėmiau ieškoti kašmyro megztukų ir vilnonių švarkų, susidomėjau lietuvių dizaino kūrėjais ir ėmiau laukti jų išpardavimų.

Minimalizmas ir įvairovė – suderinami?

Šiuo metu esu etape, kur noriu sumažinti turimų drabužių skaičių. Stengiuosi parduoti nenešiojamus geros būklės drabužius, nunešti į taisyklą tuos, kuriuos galima pataisyti. Noriu išsiaiškinti, kas man tinka ir ateityje dažniau rinktis kokybiškus gaminius, kurie atspindi mano gyvenimo būdą ir amenybę. Šiame tinklaraštyje ketinu pasidalinti savo procesu. Noriu atsakyti sau į klausimą, ar minimalizmas ir įvairovė (spalvų, drabužių kirpimų) gali būti suderinti mano spintoje. Jei nori pamatyti mano stiliaus eksperimentus, kviečiu paskaitinėti ir kitus įrašus kategorijoje Grožis ir Spinta.

Kiek drabužių kabo tavo spintoje? O kiek iš jų apsivelki bent porą kartų per mėnesį? Pasidalink komentaruose ar minimalizmas spintoje aktualus ir tau!

minimalizmas - džinsai, mezgtinis, sportbačiai ir laikrodis

Ką manai tu?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *