Knygos ir filmai

Elektroninė knygų skaityklė Kobo Libra 2: apžvalga

Šiame tinklaraštyje dalinuosi knygomis, kurias skaitau (2022-ųjų metų mano skaitytų knygų apžvalgą galite rasti čia). Kiekvienais metais perskaitau vis daugiau knygų elektroniniu formatu. Nors niekas neprilygsta popierinės knygos pojūčiams (uodžiant dar spaustuve kvepiančius puslapius, ieškant to nuostabaus skirtuko, kuris dera prie knygos viršelio), dažnai renkuosi elektronines knygas dėl jų patogumo (neužima vietos, internete galiu įsigyti tas knygas, kurių nerandu knygynuose). Galima būtų sakyti, kam ta skaityklė – juk galima el. knygas skaityti telefone ar planšetėje. Bet kartą išbandžius skaityklių ekraną, nevarginantį akių, tikrai nebesinori grįžti prie kitų variantų.

Gerus dešimt metų man puikiai tarnavo Nook Glowlight, kurioje perskaičiau šimtus knygų. Tačiau laikui darant savo, minkštos plastikinės detalės ėmė tiesiog byrėti, baterija susilpnėjo o ir pati skaityklė tapo „morališkai atgyvenusi”. Tad ėmiau dairytis į naujus rinkoje siūlomus variantus.

Kriterijai – kokia el. knygų skaityklė atitinka mano lūkesčius?

Kaip jau minėjau, el. knygas skaitau jau gerą dešimtmetį, tiek laiko tikrai užteko, jog pastebėčiau kokios knygų skaityklės funkcijos bei savybės man atrodo būtinos, o kurių – gali ir nebūti… Žinoma, kaip ir renkantis knygas, taip ir skaityklę – skoniai gali skirtis. Bet noriu pasidalinti, kas man aktualiausia bei kokia knygų skaityklė yra ta, kuri šimtu procentų atitinka mano lūkesčius.

Ilgas baterijos veikimo laikas

Senoji Nook Glowlight veikė ištisus mėnesius be papildomo įkrovimo, tad keliu aukštus reikalavimus ir naujam prietaisui. Dažniausiai skaityklę pasiimu su savimi keliaudama, norisi nesukti galvos dėl laukimo oro uoste prie tos vienintelės laisvos rozetės…

Tolygus apšvietimas

Nook glowlight apšvietimas ties kraštais buvo ne itin tolygus, bet tai netrukdė maloniam skaitymui. Po kelių metų naudojimosi skaitykle, deja, kažkokiu būdu sugebėjau keliose vietose įbrėžti ekraną ir tai suteikė jam kelis itin ryškios šviesos plotelius, kas mane kiek erzino.

knygu skaitykle kobo vs nook 1
Kairėje: Kobo Libra 2, dešinėje: Nook Glowlight

Patogus knygų įkėlimas

Dažniausiai skaitau knygas epub formatu, tad norėjau skaityklės, su kuria nereikia papildomai „žaisti” ir konvertuoti failų. Prieš tai turėta Nook Glowlight knygų skaityklė jau buvo gerokai atgyvenusi, kaskart norėdama į ją įsikelti knygas turėjau ieškoti vienintelio namie užsilikusio kažkur „šlamšto stalčiuj” besimėtančio mini USB.

Patogi navigacija

Man patinka, kai skaityklės puslapius galiu „versti” naudodama mygtukus, o ne vien braukdama per ekraną. Taip kur kas patogiau skaityti laikant skaityklę vienoje rankoje.

Kodėl pasirinkau Kobo Libra 2

Skaitydama apžvalgas pastebėjau, jog Kobo Libra 2 knygų skaityklė „blizga” aukščiausiais balais daugumoje jų. Dairiausi ir į Kindle Paperwhite, bet mane atbaidė fizinių mygtukų nebuvimas bei tai, jog Kindle nepalaiko EPUB formato, reikalinga papildoma programėlė konvertavimui. Tuo tarpu Kobo Libra 2 atititinka visus mano aukščiau paminėtus kriterijus, be to – palaiko daugybę dokumentų formatų, galima klausyti net ir audioknygų (tiesa, kol kas – tik įsigytų Kobo svetainėje) naudojantis Bluetooth. Dar viena mane itin sužavėjusi funkcija – el. knygų skolinimasis iš bibliotekos per Overdrive.

Kobo Libra 2: mano įspūdžiai ir pastebėjimai

Pliusai

Skaityklė turi išties nemažai pliusų, pradedant puikia ekrano kokybe, ilgu baterijos veikimu, galimybe pasirinkti norimą šriftą, jo dydį ir t.t. Nevardinsiu jų visų, kadangi tai yra mano subjektyvi apžvalga, noriu paminėti dalykus, kurie labiausiai patiko būtent man – pradžiugino, nustebino bei pavertė mano skaitymo procesą dar malonesniu.

Ekrano pasukimas. Dar viena funkcija, kuri man neatrodo būtina, bet matau jos privalumus. Ekranas turi tris režimus: stačiojo, gulsčiojo arba automatinio pasukimo. Dažniausiai skaitau knygas pasirinkusi stačiąjį ekrano padėtį (tuomet patogu laikyti skaityklę vienoje rankoje ir naudoti mygtukus puslapių pervetimui). Tačiau jei skaitau skaityklę pasistačiusi ant stalo (tą galima patogiai padaryti naudojantis dėkle įmontuotu stovu), naudojuosi gulsčiuoju režimu. Žodžiu, nebūtina, bet patogu turėti pasirinkimą.

Atsparumas vandeniui. Gerai žinoti, jog net skaitydama knygas prie baseino, vonioje ar lėktuve šalia kavos puodeliu mosuojančio keleivio, galiu žinoti, jog mano knygų skaityklė „atlaikys”.

Ekrano šviesumo nustatymai. Smulkmena, bet labai patogi – vietoje to, kad keliaučiau į nustatymus ir ten koreguočiau ekrano ryškumą, galiu tiesiog braukti iš viršaus į apačią kairėje skaityklės pusėje bei taip pasirinkti norimą apšvietimą. Taip pat – galiu rinktis ekrano šviesos spalvos temperatūrą (ar nustatyti automatinį parinkimą priklausomai nuo paros meto). Tad nebereikia galvoti, ar knygų skaityklė neišbudins manęs prieš miegą – tiesiog pasirenku šiltesnį ekrano atspalvį.

Pocket intergracija. Prieš įsigydama Kobo Libra 2, nieko nežinojau apie Pocket. Tai – programėlė, skirta išsisaugoti dominančius straipsnius ir sugrįžti prie jų vėliau. Taigi, naršydama internete galiu pasižymėti straipsnius, kuriuos noriu perskaityti, o turėdama laiko (pvz.: tramvajumi keliaudama į darbą) galiu peržvelgti juos savo skaityklėje. Ši funkcija man tikrai nėra būtina, bet visai smagu ja naudotis ir skaityti straipsnius skaityklėje (kur, žinau, mano dėmesys nenuklys taip lengvai, kaip skaitant straipsnį kompiuteryje).

knygu skaitykle vs telefonas pocket

Minusai

(Lietuvoje ir Estijoje) neveikiantis Overdrive. Kaip jau minėjau, viena iš pagrindinių priežasčių įsigyti būtent Kobo Libra 2 man buvo galimybė skolintis knygas iš bibliotekos. Jau kelis metus naudojuosi Talino centrinės bibliotekos siūloma galimybe knygas skolintis per Overdrive platformą, bibliotekos knygos sudaro didelę dalį mano visų perskaitomų knygų. Tad skaitydama Kobo Libra 2 aprašymą džiaugiausi paminėta funkcija – Overdrive integracija.

Turbūt reikėjo pasiskaityti kiek daugiau. Pasirodo, ši funkcija veikia tik tam tikruose regionuose. Taigi, nors Talino centrinė biblioteka yra įtraukta į Overdrive naudojančių bibliotekų sąrašą, ši funkcija Estijai (taip pat ir Lietuvai) yra išjungta. Paskaitinėjusi daugiau atsiliepimų išsiaiškinau, kad įmanoma „apeiti” šią problemą, Kobo svetainėje nustačius savo adresą vienoje iš šalių, kurioje veikia Overdrive funkcija. Bet tuomet nebegalima įsigyti knygų tiesiai iš Kobo, nes adresas nesutampa su mokėtojo adresu… Žodžiu, man pasirodė gerokai per daug pastangų, tad ir toliau knygas, kurias skolinuosi iš bibliotekos, įkelsiu į skaityklę įprastu būdu – per USB ir naudojantis Adobe Digital Editions. Taigi, gaila, bet ši skaityklė nesupaprastino mano knygų skolinimosi iš bibliotekos proceso.

Lėtai veikiantis pasibraukimas. Mane itin nustebino tai, jog citatos pasižymėjimas Kobo Libra 2 yra gerokai nerangesnis ir užtrunka lėčiau, nei mano senojoje Nook. Galbūt tai įpročio reikalas, bet kol kas ilgiuosi to, kaip sparčiai pavykdavo pasibraukti norimą sakinį anksčiau turėtoje skaityklėje.

Apibendrindama galiu pasakyti, kad minusai tikrai nėra tokie dideli, kad nusvertų pliusus (liūdžiu tik dėl Overdrive). Skaityklė puiki, patogi naudoti ir jos siūlomos funkcijos viršija mano lūkesčius. Tikiuosi, jog naudodamasi ja perskaitysiu daugybę knygų!

Kaina bei kur įsigyti Kobo Libra 2

Kaina: Lietuvoje straipsnio rašymo metu (2023-ųjų sausį) skaityklės kaina svyruoja tarp 200-250 eurų.

Kur įsigyti: aš pirkau savąją Estijoje, Smartech internetinėje parduotuvėje, o Lietuvoje skaityklę rasti taip pat nesudėtinga (pvz.: Topo Centre, Senukuose ar Varlėje).

O kaip dažnai tu renkiesi skaityti knygas elektroniniu formatu? Kokia knygų skaityklė patogiausia tau (o galbūt naudojiesi telefonu ar kompiuteriu)? Kaip visuomet, kviečiu pasidalinti bei padiskutuoti komentaruose!

4 komentarai (-ų)

  • Simona

    Noriu paklausti, ar tik per laida eina ikelti knygas? As turiu pocketbook skaitykle, man nereikedavo ne laido, tiesiog is savo elektronino pasto, issiusdavau i skaitykle. Buvo labai patogu, bet sugedo . Todel ieskau naujos, bet noreciau irgi su tokia funkcija. Idomu ar si, libra 2, tai gali?

    • admin

      Sveika, Simona! Kobo Libra 2 bent mano žiniomis tokios funkcijos neturi – gal ir įmanoma el. paštą atsidaryti per naršyklę, bet, turbūt, būtų ne itin patogus ar greitas sprendimas. Aš knygas perkeliu prijungusi skaityklę prie kompiuterio laidu ir naudodamasi Adobe Digital Editions programa.

    • Živilė

      Sveika, Ramune! Skaityklės nustatymuose yra nemažas vertėjų pasirinkimas, tačiau lietuvių kalbos neturi. Nesu tikrai – galbūt yra galimybė įsidiegti. Tačiau aš naudoju anglų kalbos paaiškinamąjį žodyną, t.y. parodomos visos žodžio reikšmės, jo naudojimo sakiniuose pavyzdžiai, naudinga funkcija. Taip pat jei skaityklę prijungiate prie wifi, pasirinkto žodžio vienu mygtuko paspaudimu galima ieškoti google paieškoje ar Wikipedijoje.

Ką manai tu?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *